Tipy a triky na dokonalý piknik v parku

02.03.2020

Po dlouhé zimě se už všichni nemůžeme dočkat prvních jarních paprsků. Také vás slunce nabíjí pozitivní energií? Prosluněný den se rtutí teploměru šplhající ke dvaceti stupňům je o mnoho lepší, než ten zamračený. S příchodem prvním teplejších dnů se naskytuje skvělá příležitost vyrazit na odpolední piknik do parku. Proto vám přinášíme několik užitečných tipů a triků, jak z obyčejného pikniku udělat jedinečný a nezapomenutelný!


Povinná pikniková výbava pro zábavu na maximum

Základem pikniku je samozřejmě dobré občerstvení a také oblíbené nápoje. Ať vyrážíte s rodinou či přáteli, budete muset příjemnému pikniku obětovat pár chvil v kuchyni. Věříme ale, že snaha se vyplatí! V sestavování jednotlivých dobrot do piknikového menu se fantazii meze nekladou, připravit můžete opravdu vše - od čerstvého ovoce přes maso, jednohubky či bagetky až k sladké tečce v podobě piknikového dezertu. Do tašky také nezapomeňte přihodit deku a polštáře. V parku vyberte místo pod stromem. Opřením polštářů o kmen zajistíte maximální pohodlí a místo na piknik bude o mnoho útulnější. Nezapomeňte také na vlhčené ubrousky a to i v případě, že na piknik vyrážíte bez malých dětí. I dospěláci ocení možnost utření olepených prstů. Doporučujeme také přibalit potřebné nádobí. Nikdo netvrdí, že máte sbalit půlku kuchyně, avšak v průběhu pikniku jistě použijete příbory, skleničky a šiknout se může také talířek navíc.


Věděli jste, že: piknik je považovaný za nejromantičtější způsob konzumace jídla? Pochází z Francie a jeho počátky sahají až do 18. století. Piknik tak může být ideální příležitostí, jak strávit blížící se první máj, lásky čas.Do čeho všechny potřebné věci sbalit? 

Nejpraktičtější je samozřejmě speciální piknikový koš, který má na všechny nezbytnosti speciálně určené přihrádky a kapsy. Nehrozí tak rozbití oblíbené skleničky a nemusíte přírodu zatěžovat zbytečnými plasty z jednorázového nádobí, kterými lidé často na pikniku nahrazují klasické nádobí. Pokud chcete váš piknik posunout o level výš, můžete vzít například karty anebo přenosný reproduktor, ze kterého si pustíte příjemnou hudbu. Od věci není ani zamyslet se nad nejrůznějšími společenskými hry, ke kterým nepotřebujete téměř nic speciálního. Navíc existuje spousta aplikací na společenské hry, stačí projít App Store či Google Play.


Náš tip: pokud na piknik vyrážíte se svou drahou polovičkou, můžete přibalit také svíčky. Ty velmi dobře dokreslí romantickou atmosféru a přidají pikniku vyšší úroveň. Hlavně pokud máte v plánu piknik v pozdějších odpoledních hodinách, kdy může sluníčko už zapadat. Pozor však na nechtěné založení táboráku.Dokonalé piknikové občerstvení

V jednoduchosti je krása, to platí u piknikového menu dvojnásob! I tak by se však občerstvení na pikniku mělo skládat z několika chodů. Začněte předkrmem. Jako piknikový předkrm poslouží například nakrájený tvrdý sýr s ovocem. Kombinace sladké a slané chuti pohladí chuťové pohárky a navíc se jedná o lehké a zdravé jídlo. Nakrájené kousky ovoce a sýru můžete napichovat na párátka. Pohrajte si s barvami a kromě chuťových pohárků bude tento předkrm lahodit také oku. Sýrovo-ovocné jednohubky jsou nejen rychlé na přípravu, ale také dobře drží tvar a delší cesta na místo určení jim na kráse neuškodí. Hlavní chod se klidně může skládat z masa. S Caesar salátem s krutony nikdy nešlápnete vedle. Pokud byste radši něco, co se dá sníst pouze rukou, doporučujeme třeba kuřecí paličky. Piknikovou inspirací na vegetariánskou verzi pak může být například bageta s falafelem. Ten obalte v sezamu a věřte, že tak jeho chuť dostane úplně jiný rozměr. Své piknikové menu zakončete něčím sladkým. Pro jednou pusťte z hlavy kalorie a zdravý životní styl. Dopřejte si to, po čem touží vaše duše. Domácí koláčky, sušenky, tiramisu ve skleničce či klasická česká bábovka posypaná hordou moučkové cukru? Proč ne!


Náš tip: myslete i na něco malého k zobání. Příjemně strávená doba na pikniku s milou společností se může protáhnout. Napečte mini pizzy z listového těsta, vezměte s sebou oříšky či přibalte ovoce navíc.Na pikniku je samozřejmě také nutné myslet na pitný režim. Doporučujeme dát přes noc ovocné džusy (či jiné nealkoholické nápoje) do mrazáku. Poslouží jako chladič ostatních potravin ale zároveň stihnout roztát, než je budete pít. Kromě nealkoholických nápojů přichází v úvahu také ty alkoholické. Dvě deci dobrého vína ještě nikomu neuškodily, ba naopak! To samé platí o plechovce vychlazeného piva. A pokud bude víno až moc lahodné a pivo bude správně psát, povolují se na pikniku klidně čtyři deci či dvě plechovky. Myslete však také na neslazené nápoje, vodu s mátou a kousky citronu jistě uvítají všichni účastníci vašeho pikniku. 


Cesta na piknik aneb jak udržet občerstvení čerstvé

Skvělé jídlo máte nachystané, teď však stojíte před otázkou, jak všechny ty pochutiny bez újmy převézt do parku a jak je co nejdéle udržet čerstvé. Základem jsou rozhodně dózy. Například na Alze naleznete praktické skleněné dózy různých velikostí. Tyto dózy nejsou od věci, ani pokud potřebujete převézt teplé jídlo. Ve skle se déle drží potřebná teplota, nicméně řešením může být také termobrašna. Jelikož se do této brašny vejdou dózy až s objemem 1,1 litru, určitě do prostoru naskládáte vše potřebné.

Připraveno, sbaleno. Teď už zbývá jen vybrat správné místo, pozvat všechny blízké a můžete vyrazit vstříc příjemně stráveným chvílím s tváří nastavenou prvním, teplým, slunečním paprskům!